Barbie wszystkiemu winna? Czyli ideał kobiety kontra rzeczywistość.

Talia o mniejszej średnicy niż głowa (!), o 50% dłuższe nogi niż ręce (u kobiety średnio 20%) i przy wzroście 175 centymetrów stopy o dziecięcym rozmiarze, czyli magiczne wymiary lalki Barbie.*
Magiczne, bo nierealne i nie do osiągnięcia w rzeczywistym świecie, dla wielu stały się wyznacznikiem piękna.

Przez ponad pięćdziesiąt lat Barbie kształtowała światopogląd dziewczynek na całym świecie. Uczyła jak być posłuszną, piękną i różową damą. Luksusowe przyjęcia nad basenem, wille z kilkoma sypialniami, jachty i kabriolety, to wszystko z towarzystwem na tym samym poziomie. Idealne życie księżniczki naszych czasów zaczęło wzbudzać pewne wątpliwości.

Odpowiedzią były starania firmy Mattel w stronę zmiany stereotypu kultowej lalki. Produkowanie serie Barbie jako astronautki czy chirurga miały udowadniać, że kobiety nie odstają od płci przeciwnej.

Model Barbie jest wciąż dostosowywany do panujących trendów. Czy słyszeliście o tegorocznej serii Barbie Super Bohaterka? Sprawdźcie video wyżej. Barbie nie potrzebuje Kena i zestawu domowego, żeby przetrwać. Barbie Iskra jest silna i może zmieniać świat, podkreślając swą niezależność. Może dziewczynki upewnią się w tym, że w prawdziwym świecie, z Kenem czy bez, dadzą sobie radę.
Inny ukłon w stronę normalności i zdrowia to pierwsza w karierze, odsłona Barbie w butach na płaskiej podeszwie. To musi być cudowne uczucie ściągnąć szpilki po pięćdziesięciu sześciu latach.

Fenomen Barbie to tylko kropla w morzu. Komunikacja oparta na przekazie wizualnym, dobijające się z każdej strony sphotoshopowane zdjęcia, obsesyjne dążenie do ideału, który nie istnieje – to wszystko pcha nas do podważania własnego ja.

Co jest dla mnie celem i swego rodzaju ideałem?
Podejmowanie decyzji związanych z rozsądnym dbaniem o siebie, rozwijaniem swoich umiejętności, bycie szczęśliwą i świadomą, że dążenie do perfekcjonizmu może przynieść odwrotny skutek. Uważajcie na siebie i pamiętajcie o tym, że ważniejsze od często znienawidzonej liczby na wadze i od wymiarów jest to, kim jesteś i kim się stajesz.

*źródło: rehab.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s