Nowe technologie i sztuka. Jak korzystać z muzeum poza muzeum?

Dzieła sztuki namierzane prosto z łóżka? Centrum dowodzenia światem w ulubionej kawiarni? W dobie nowych technologii to możliwe.

Muzeum dzisiaj to znacznie więcej niż budynek. Ta instytucja ma do zaoferowania rozwiązania nadające nowy wymiar kulturze i sztuce. Dziś o różnych możliwościach korzystania z muzeum nie będąc w muzeum.www i social media

Na pierwszy ogień dość oczywiste, strony internetowe i kanały social media danej placówki.

Strony, często dziś doganiajace nowoczesne trendy, są ciekawym wstępem do poszerzenia wiedzy na temat muzeum, zwiedzania i organizowanych wystaw. Przykładem jest strona Muzeum Sztuki Współczesnej Kraków MOCAK.

Dobrze prowadzone social media? To dzisiaj się liczy. Całkiem fajnie robi to Muzeum Narodowe w Krakowie. Wstawia ciekawe treści, odnosi się do aktualnych wydarzeń, korzysta z Instagramu wyróżniając zdjęcia zwiedzających, przy tym wszystkim nie tłumiąc informacji o samym muzeum, planowanych wydarzeniach i wystawach.

Jeśli chodzi o sam Instagram, które muzea warto obserwować?

  1. MoMA The Museum of Modern Art
  2. Guggenheim Museum
  3. The Metropolitan Museum of Art (w opisie coś nowego – odnośnik do prywatnego konta Senior Social Media Managera, nie spotykam na Instagramach tego typu instytucji informacji o autorze)

aplikacje mobilne

To idealne połączenie muzeum i nowych technologii które sprawia, że możesz mieć styczność z dziełem sztuki, gdy wyciągniesz smartphone z kieszeni.

-> Daily Art to dla mnie aplikacja numer jeden na rynku w tym temacie. Na czym polega jej sukces? Każdego dnia publikowane jest jedno dzieło sztuki wraz z krótkim opisem odbiegającym od sztampowego wpisu w encyklopedii. Sprawdza się jako krótka i przyjemna przerwa w pracy, a także jako odświeżenie wiadomości z tej dziedziny.

-> Aplikacja Oszpicin to dawka informacji o żydowskiej historii Oświęcimia. Umożliwia zwiedzanie miasta i sprawdzenie nieistniejących dziś miejsc dzięki wirtualnej rzeczywistości. Sprawdza się także poza miastem, nie będąc na miejscu także można z niej korzystać na fajne sposoby. Bogata w treści merytoryczne, zachęca użytkownika swoim przyjemnym wyglądem.

-> Aplikacja mobilna może być to także mocnym atutem danego muzeum. Tak jest w przypadku  Muzeum Sztuki Współczesnej Kraków MOCAK, nawiązując do wspomnianej już strony, aplikacja jest ładnie wykonana, przejrzysta i intuicyjna dla użytkownika. Oprócz informacji o wystawach, wiadomości o muzeum zawiera treści dodatkowe, które nie przytłaczają całości i nie robią bałaganu.

digitalizacja

Tworzenie cyfrowej kopii rzeczywistych obiektów to projekt nie nowy i na tyle powszechny, że obecnie gwarantuje wysoki poziom realizacji.

Czy wiecie, że Unia Europejska w 2011 roku w swojej dyrektywie zalecała udostępnienie aż 30 milionów obiektów?

-> Wirtualne Muzea Małopolski to zdigitalizowane zbiory z trzydziestu pięciu muzeów Małopolski. Wszystko to dostępne na przestronnej platformie w internecie, a także w przejrzystej i prostej w obsłudze aplikacji mobilnej.

-> Rijksmuseum to wzorzec w temacie digitalizacji. Muzeum w Amsterdamie oferuje ogromną porcję wiedzy. Użytkownik poznaje eksponaty i dzieła sztuki nie tylko przez ich prezentację, ale dodatkowo ma możliwość ich tworzenia. Umożliwia to platforma Rijkstudio, która jest źródłem inspiracji i pozwala użytkownikom przetwarzać dane dzieło sztuki w dowolny sposób.

Kolaż z dzieł sztuki, wydruk na pleksi czy płótnie, i to z dostawą do domu? To nie wszystko co Rijksmuseum ma do zaoferowania. Muzeum udostępnia także swoje dane programistom, by ci mogli tworzyć nowe aplikacje wykorzystując dane muzealne.

-> Google Cultural Institute to dostępny online artystyczny projekt. Muzea i wystawy na wyciągnięcie ręki. Jedna z opcji to Museum View, czyli Street View w muzeum. Sprawne poruszanie się kamer w tych cennych przestrzeniach ułatwiają specjalne sprzęty Google, jak wózek Trolley i plecak Trekker. Dzięki nim udostępniona jest przestrzeń Muzeum Narodowego w Warszawie, a także Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Najświeższy projekt w Polsce to współpraca Google z Wrocławiem w ramach Europejskiej Stolicy Kultury i udostępnienie wnętrza Hali Stulecia lub Auli Lepoldina w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Tę ogromną halę, której rozpiętość kopuły jest o 22 m szersza od kopuły rzymskiego Panteonu(!) próbowałam kiedyś uchwycić na zdjęciu, ale żadna z moich prób nie oddawała wrażenia jakie wywarła na mnie ta przestrzeń.

Jak można wykorzystywać tę wielka platformę sztuki z całego świata? Sprawdź inspiracje Google Project Art poniżej:

Zauważyliście ile tu przykładów z Polski?

Robimy to świetnie, warto wspomnieć także o Centrum Cyfrowym Projekt: Polska i Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzea rozwijają się i nadążają z biegiem czasu. Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej i bardzo mnie to cieszy. Nic jednak nie jest mi w stanie zastąpić prawdziwej wizyty w muzeum i osobistego kontaktu z oryginalnym dziełem.

A Wy co sądzicie, wolicie tradycyjną formę muzeum?

Reklamy

5 myśli w temacie “Nowe technologie i sztuka. Jak korzystać z muzeum poza muzeum?

  1. Bardzo ciekawe zestawienie, dziękuję za ten wpis! Z Daily Art korzystam od jakiegoś czasu i jestem bardzo zadowolona. Z ciekawością odwiedzę pozostałe strony, które polecasz! :)

    Polubione przez 1 osoba

  2. Wow, nie miałem pojęcia, że nasze polskie muzea są tak zaawansowane jeśli chodzi o nowe technologie. Z pewnością skorzystam i poczytam. Dzięki!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s