Barbie – ikona

Marzec to urodzinowy miesiąc Barbie! To także ostatnia szansa na odwiedzenie wystawy poświęconej tej najsłynniejszej lalce, Barbie – The icon w MUDEC Museo delle Culture w Mediolanie.

Muzeum Kultur mieści się na terenie byłej fabryki, wewnątrz dużego dziedzińca, tuż za fasadami dawnych budynków przemysłowych. Po zaadoptowaniu nowego projektu budynek wciąż nawiązuje do jego industrialnego źródła.

Wystawa nakreśla fenomen Barbie z różnych perspektyw, prezentując modele w pięciu sekcjach. Poprzedzone są one pokojem poświęconym linii życia Barbie, która przedstawia transformacje modeli lalki w relacji do trendów danych dekad, ważnych wydarzeń na świecie i opowiada, samą sobą, historię od 1959 roku do dziś!

Dalej, Barbie przyjmuje role znanych postaci z różnych epok, ze świata rzeczywistego i bajkowego. Znajduje się w wielu miejscach jednocześnie, w kolejnej sekcji prezentując zróżnicowanie modeli Barbie pod względem kultur i regionów całego świata. Jest także dział wielkich domów mody, tworzący szykowny pokaz kreacji.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Uwagę zwracają stroje, ich tkaniny, tekstury, kolory i dodatki. To kilkaset lalek Barbie w jednym miejscu jednocześnie!

Processed with VSCOcam with f2 preset

Zastosowanie przezroczystych tub o różnych konfiguracjach tworzy interesującą formę przekazu. Podczas zwiedzania widz zachęcany jest do odebrania różowego telefonu czy zrobienia selfie we wnętrzu domku Barbie dostosowanego do rzeczywistych, ludzkich wymiarów.

Całkiem niedawno nie do pomyślenia, dzisiejsze nakłanianie do interakcji z eksponatami to częsta praktyka. Wykorzystując technologie, muzeum ma na celu być bliżej odbiorcy. Więcej o muzeum i nowych technologiach pisałam tutaj.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Świat patrzy na Barbie i obserwuje każdy jej krok. Ma miliony fanów na całym świecie, jednocześnie wzbudza kontrowersje odnośnie swojego wyglądu, różowości i wpływaniu na światopogląd młodych dziewczynek. Jednak to, co pozostaje bez zarzutów to fakt, że Barbie pokonała wszystkie bariery językowe, kulturowe, społeczne i antropologiczne – jest globalną ikoną!

Reklamy

2 myśli w temacie “Barbie – ikona

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s