Co zobaczyć w Mediolanie? Ładne lokalizacje, przewodnik

Katedra w Mediolanie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie. Cud z marmuru zna każdy, a zobaczyć go w rzeczywistości to prawdziwe estetyczne przeżycie. Tuż obok wznosi się luksusowa Galeria Victorio Emanuelle II z arkadowym, szklanym dachem i bogato zdobioną posadzką.

Galeria Victorio Emanuele II

Oba budynki stanowią królewskie zwieńczenie tego pięknego miasta, u mnie zajmującego wysokie miejsce wśród ulubionych. Jak urozmaicić pobyt w Mediolanie? Po kulinarnych doznaniach czas wyjść na miasto!

Museo del Novocento

Museo del Novocento

Najlepsze miejsce do przyglądania się perłom architektury przy Piazza Duomo to najwyższe piętro Museo del Novocento. Zwiedzanie wnętrza i obcowanie ze sztuką warto ukoronować tym widokiem. Muzeum sztuki XX wieku zlokalizowane jest w Palazzo dell’Arengario. W środku Picasso, Kadinsky, Boccioni i inni.

Museo del'Novocento

Pinacoteca di Brera

Kolekcja dzieł sztuki w Pinacotece di Brera to coś, co zdecydowanie warto zobaczyć. Caravaggio, Andrea MantegnaFrancesco Hayez,…

Untitled

Oprócz znanych arcydzieł w Palazzo Brera znajdziesz piękną, zabytkową bibliotekę Biblioteca Nazionale Braidense, obserwatorium astronomiczne oraz ogród botaniczny. Mieści się tam także Akademia Sztuk Pięknych, gdzie cudownie trafiliśmy akurat na dzień otwarty, wykłady i wystawy. Kompleks mieści się w dzielnicy sztuki i designu, warto poeksplorować!

dzielnica Brera

MUDEC Museo delle Culture

Nowoczesne muzeum i miejsce spotkań w modnej dzielnicy Tortona. Ciekawa bryła o industrialnym wyglądzie jest nawiązaniem do byłej fabryki, która znajdowała się właśnie w tym miejscu. Misją tej instytucji jest dialog pomiędzy kulturami całego świata, co przejawia się między innymi w poświęconych im wystawach. Więcej o MUDEC-u i o jednej z ekspozycji pisałam tutaj.

MUDEC Museo delle Culture

MUDEC Museo delle Culture

TASCHEN Milan

Księgarnia Taschen 

Siedziba Taschen w Mediolanie to niezwykłe miejsce. W środku oprócz nietuzinkowych albumów (duży wybór dostępny na miejscu) warto zobaczyć samo olśniewające wnętrze, jak choćby posadzkę, która przedstawia tropikalny krajobraz zainspirowany weneckim lastriko (projekt Jonas Wood).

TASCHEN Milan

Gdzie odpocząć od zgiełku i upału?

Parco Sempione

Imponujący park miejski rozciąga się tuż za Castello Sforzesco (Zamek Sforzów), z drugiej strony zwieńczony jest łukiem triumfalnym Arco della Pace (Łuk Pokoju), co daje imponujące wrażenie wizualne. Park, zaprojektowany w stylu angielskim, jest pełen ścieżek spacerowych, urokliwych zakątków, a w jego centralnej części rozciąga się łąka, idealna na mały piknik w mieście. Pośród drzew można znaleźć ukrytą w zieleni bibliotekę miejską.

Mediolan

via Corso Como

Porta Garibaldi i dzielnica Isola

Intensywne życie miasta toczy się także przy Porta Garibaldi, skąd odchodzi modna ulica via Croso Como prowadząca do nowoczesnych wieżowców przy Piazza Gae Aulenti. Kompleks jednych z nich, Bosco Verticale (z włoskiego “pionowy las”), to budynki mieszkalne wyposażone w drzewa i krzewy na każdym balkonie, co gwarantuje niesamowity widok podczas sezonu. Uwadze nie umknie Ci najwyższy drapacz chmur w mieście (Unicredit Tower), który z szacunku dla tradycji, mówiącej o zasadzie nie wznoszenia budynków ponad poziom znajdującej się madonny na Katedrze, na samym szczycie ma umieszczoną symboliczną figurę świętej.

Piazza Gae AulentiDalej rozciąga się Isola (z włoskiego “wyspa”), dzielnica dawniej odseparowana od miasta, dzisiaj znana z hipsterskich miejscówek i street artu (między innymi dzieła Zibe, Ozmo, Pao).
Do Porta Garibaldi można przejść spacerem z mediolańskiego Chinatown przy via Paolo Sarpi. Pełno tam lokalnych barów, chińskich restauracji oraz sklepów z azjatyckim asortymentem.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Cimitero Monumentalne

Cmentarz zamożnych i uznanych Mediolanu, plejada osobistości założona w 1863 roku. Monumentalne mauzolea, rzeźby i pomniki wydają się stanowić muzeum na otwartej przestrzeni. Ogromny teren cmentarza i historie tam pozostawione wywierają niesamowite wrażenie tajemnicy i pomagają zrozumieć jak bogatym miastem jest Mediolan.

Cimitero Monumentalne


Gdzie zjeść w okolicy miejsc, które opisuje?
Zobacz mój poprzedni wpis o kulinarnych przyjemnościach w Mediolanie.

EATALY Delikatesy

Jak poruszać się po Mediolanie?
Piękne ulice, ogrody ukryte na dachach budynków i włoskie klatki schodowe, często marmurowe lub pozłacane, z krętymi schodami i roślinami w donicach. To wszystko motywuje do poruszania się po mieście na nogach. Przy większym zmęczeniu warto pokonać trasę tramwajem, metrem lub Uberem. Mieszkanie poza ścisłym centrum nie jest problematyczne pod względem dojazdu i poruszania się po mieście.

Mediolan

Wspólna mapa miejsc do zobaczenia i do jedzenia:

Reklamy

2 myśli w temacie “Co zobaczyć w Mediolanie? Ładne lokalizacje, przewodnik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s