Florencja, włoski modernizm i filiżanka espresso

Do wykończenia tego pomieszczenia użyto materiałów takich jak drewno, marmur oraz beton. Ściany wyłożono tapetami w geometryczne wzory, wstawiono słynne krzesła projektu Gianfranco Frattini, perełki designu. Włoska elegancja rodem z lat 50-tych to nowo otwarte wnętrze kawiarni Ditta Artigianale we Florencji.

Przestrzeń jest rozłożona na dwóch poziomach, oddzielonych krętymi schodami i balkonową poręczą. Na dole znajduje się centralna część, kawiarnia z wysokimi stołkami i podłużnym barem, zaś im głębiej lokalu, tym więcej spokoju sprzyjającemu komfortowi pracy. Menu zmienia się w zależności od pory śniadaniowej, lunchu oraz kolacji. Możliwe jest także spróbowanie chwalebnych kombinacji z ginem w roli głównej. Ale to parzenie kawy jest topową specjalizacją Ditta Artigianale. To miejsce, w którym można spędzić długie godziny przy kawie i laptopie, co nie jest takie oczywiste w tutejszych kawiarniach. W niektórych miejscach dziwnie jest być dłużej niż trwa wypicie espresso w prawdziwie błyskawicznym, włoskim stylu, oczywiście w pozycji stojącej. Dlatego uwielbiam to miejsce, gdzie mogę korzystać z przyjemnego wnętrza do woli. Z drugiej strony wyobrażam sobie oburzenie właścicieli tutejszych kawiarni na wieść o inwazji litrowych kaw z sieciówek i nieodzywających się do siebie gości podłączonych do wifi, którego tak często nie ma w toskańskich kawiarniach. (Podobno pierwszy Starbucks ma powstać w 2017 roku w Mediolanie!)

Ditta Artigianale, via dello SproneDitta Artigianale nie bez przyczyny stanowi wnętrze wyrwane z kontekstu lat 50-tych. Budynek, w którym mieści się kawiarnia zaprojektował, właśnie w okresie powojennym, czołowy włoski architekt XX wieku – Giovanni Michelucci. To budynek wielofunkcyjny, który jest także udanym przykładem integracji nowoczesnej architektury z historycznym otoczeniem. W końcu Florencja to miasto sztuki, zabytkowe centrum wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ditta Artigianale, via dello Sprone, 3/5R

Ditta Artigianale, via dello Sprone

Oryginalny projekt Casa in via dello Sprone 5r uwzględniał wielkie okna, które zachowały się do dzisiaj i oświetlają wnętrze Ditta Artigianale. To miejsce z włoską duszą, ale także z międzynarodową perspektywą jak mawia właściciel kawiarni Francesco Sanapo. Mimo bliskiej lokalizacji od obleganego przez turystów Ponte Vecchio, jest ich tutaj jakby mniej. To okolica lokalnych nazywana Oltrarno, co z włoskiego oznacza „po drugiej stronie rzeki Arno”.

Ditta Artigianale, via dei Neri

W części miasta od strony Duomo od lat rozwija się starsza siostra Ditta Artigianale, przy via dei Neri 32R. W środku jest mniej miejsca, przestrzeń jest zagracona przedmiotami prosto ze sklepów vintage i targów staroci, dlatego wnętrze przypomina większość włoskich kawiarni.

Ditta Artigianale, via dei Neri

Giovanni Michelucci, oprócz zaprojektowania budynku, w którym dziś mieści się moja ulubiona kawiarnia we Florencji, pozostawił po sobie kolosalny dorobek dla ludzkości. Projektował z myślą o funkcjonalności tego, co tworzył – myśląc między innymi o możliwości przyszłej rozbudowy. Przykładem jest stacja kolejowa we Florencji, uważana dzisiaj za arcydzieło włoskiego racjonalizmu.

Stazione di Firenze Santa Maria Novella

Stazione di Firenze Santa Maria Novella

Nad projektem Stazione di Firenze Santa Maria Novella pracowała grupa architektów Gruppo Toscano, którą prowadził właśnie Michelucci. Budynek, zrealizowany na początku lat trzydziestych XX wieku jest jednym z największych dworców we Włoszech. Stanowi podłużny blok, przy którego budowie użyto typowego dla Florencji kamienia pietra forte (tak jak i przy budynku kawiarni). Wykończenia wewnątrz wykonano przede wszystkim z żelaza i marmuru. Uwagę przykuwa rząd stalowych paneli o regularnym, prostokątnym kształcie, które ciągnąc się w holu wejściowym skupiają światło w poczekalni dworcowej.

Stazione di Firenze Santa Maria Novella

Można tam znaleźć do dzisiaj zachowane detale jak zegar elektryczny projektu Nello Baroni (jednego z architektów Gruppo Toscano) oraz oryginalne napisy informacyjne, będące wciąż na swoim miejscu. Stały się inspiracją do odtworzenia znaków i rozpropagowania fontu Michelucci upamiętniającego architekta oraz projekt stacji (tutaj).

Stazione di Firenze Santa Maria Novella

Nowy dworzec budził wiele kontrowersji, według niektórych godził bowiem w harmonię renesansowego miasta. Projekt został zaakceptowany przez Mussoliniego, ponieważ budynek widziany z lotu ptaka przypomina rózgi liktorskie, uznawane między innymi za symbol faszyzmu. Ten element oraz imponujący rozmiar budowli były zgodne z prowadzeniem propagandy ustrojowej poprzez architekturę. Budowle stawiane z wielkim rozmachem w okresie faszyzmu we Włoszech to między innymi dworce – to właśnie z nimi i z ich wielkością “oddającą wielkość kraju” styka się przyjezdny.

Stazione di Firenze Santa Maria Novella

Budynek jest świetnie zachowanym przykładem modernizmu i zdecydowanie warto poświęcić mu swoją uwagę. W środku dworca znajdują się sklepy, kawiarnie i restauracje jak Firenze Reale (z niebanalnymi lampami przy suficie).

Firenze Reale, Stazione di Firenze Santa Maria Novella

Przy Firenze Reale z początkiem sezonu letniego zorganizowano strefę relaksu na otwartej przestrzeni. W Corte Reale schłodzisz się Aperolem z lodem i zjesz włoski street food: panini z ośmiornicą i chutney’em z czerwonej cebuli, sycylijskie kule ryżowe arancini, placek piadina z prosciutto i rukolą czy tradycyjne gelato.

Corte Reale, Stazione di Firenze Santa Maria Novella

Corte Reale, Panini di mare


Adresy opisanych miejsc:

Ditta Artigianale, via dello Sprone, 3/5R

Ditta Artigianale, via dei Neri 32R

Firenze Reale ze strefą Corte Reale, Stazione di Firenze Santa Maria Novella

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Florencja, włoski modernizm i filiżanka espresso

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s