W oczekiwaniu na PALIO, Siena

Sam środek Włoch, Toskania, a w niej urocza, średniowieczna Siena. Będąc tu można odnieść wrażenie, że świat się zatrzymał. Układ miasta otoczonego murem jest poprzeplatany wąskimi uliczkami, przez chwilę pnącymi się ku górze, żeby za chwilę opaść w dół. Budynki przylegają do siebie, gęsto upchnięte pośród pałaców, kościołów i tajemniczych ogrodów na tarasach i dziedzińcach. Zachowana do dzisiaj historia i uprawiana roślinność układają się w spójną panoramę miasta toskańskiego, które zapewnia prawdziwie wysokie przeżycia estetyczne.

Siena panorama miasta

Aż jedenaście uliczek prowadzi na plac il Campo, którego duszę oddają słowa Zbigniewa Herberta: “ma kształt organiczny – przypomina wklęsłą stronę muszli. Jest to na pewno jeden z najpiękniejszych placów na świecie, niepodobny do żadnego innego…”. “Otaczają go półkolem pałace i domy, a czerwień starych cegieł ma kolor zbladłej purpury”.

Piazza del Campo po letnim deszczu.Nagrzana od słońca posadzka, która zaprasza wręcz do chwilowego odpoczynku, dzieli się na dziewięć segmentów, które stykają się u podnóży Palazzo Pubblico. W byłej siedzibie władz miejskich, teraz w Museo Civico, można zapoznać się ze świadectwami miasta: dokumentami i dziełami sztuki jak słynna Maesta (Simone Martini). Budynek przesłania widok na zieloną dolinę, którą dobrze widać z tarasu na trzecim piętrze budynku lub z wieży del Mangia, dzwonnicy Palazzo Pubblico.

Piazza del Campo

Miasto żyje zarówno w dzień jak i w nocy, za sprawą mieszkańców i turystów, którzy tłoczą się w barach przy aperitivo na jednej z ulic lub na Piazza il Campo. Popularnością cieszą się bezsprzecznie magiczne, uroczyste kolacje organizowane przez contrady. Pierwsze przypadają już na początek wiosny, a ich silne natężenie trwa właśnie teraz, w lecie – gdy zbliża się Palio!

To najbardziej rozrywkowe wydarzenie przypada dwa razy do roku, choć szybko można się zorientować, że Siena żyje nim przez cały czas. Wyścigi konne w wyjątkowym wydaniu, bo na Piazza del Campo, wydają się być co najmniej niecodziennym przedsięwzięciem budzącym mnóstwo patosu wśród mieszkańców. Rozsławione, wzbudzające wiele kontrowersji i będące rozrywką zarówno bogatych i biednych, przyciągają do Sieny znakomitości z całego świata.

Poniżej James Bond ścigający się w scenerii panoramy Sieny i wyścigu Palio.

W niespełna dwuminutowym wyścigu barwni jeźdźcy na koniach reprezentują dziesięć contrad, wylosowanych podczas poprzedzającego Palio widowiska, które tydzień temu sprowadziło na plac setki ludzi.

Contrada del Drago (Smok) podczas losowania contrad, które wezmą udział w Palio.
Contrada del Drago (smok), losowanie przed Palio na Piazza del Campo

Contrady to siedemnaście dzielnic Sieny o heraldycznej tradycji, z przypisanymi barwami oraz symbolami, które w większości przedstawiają zwierzęta. To prawdziwa paleta osobliwości, jak budzące wyraźne skojarzenia siły, szybkości i zwycięstwa orzeł (contrada dell’Aquila) czy pantera (contrada della Pantera) lub urzekające, nieco mniejsze stworzenia jak gąsienica (contrada del Bruco) czy ślimak (contrada della Ciocciola). Mój faworyt to jednorożec (contrada del Leocorno)! W całym mieście można znaleźć zwierzęce posągi i fontanny oraz urocze kafelki na fasadach domów z ich podobiznami. W okresie świętowania, na ulicach contrad wywieszane są dodatkowo spersonalizowane chorągwie i wielobarwne lampy.

IMG_0525_2
Contrada della Torre (wieża), przygotowania do święta kwiatów

Każda contrada posiada własny kościół, do którego w ramach obrządków Palio wprowadzany jest koń biorący udział w wyścigu. Historię sukcesów i upadków można poznać w poszczególnych muzeach, które znajdują się przy domach tych społeczności tzw. Società. To tam odbywają się huczne uroczystości, a pośród nich właśnie kolacje, często otwarte także dla pozostałych mieszkańców Sieny i turystów.

Podłużne stoły rozkłada się w zadbanych ogrodach i tarasach danej contrady lub między domami blokując całą ulicę. Trwające do późnych godzin nocnych rozświetlają Sienę i są niepowtarzalną szansą spróbowania lokalnych potraw przygotowywanych przez włoskie gospodynie.

Ściśle przestrzegane obrządki i poszanowanie dla kultury stanowią do dzisiaj dumę członków społeczności, czego przejawem są kolorowe parady reprezentacji contrady w starannie zaprojektowanych strojach z chorągwiami i bębnami. Taka nieprzeciętna sytuacja porannych ćwiczeń do marszu często budzi mnie w sobotnie i niedzielne poranki. Istnieje sposobność natknąć się na te treningi także w tygodniu, wystarczy podążać za głośnym, wybijanym na bębnach rytmem.

Contrada della Torre

Siena


Wskazówki:

Jak zwiedzać Sienę? Koniecznie na nogach, pamiętać o odpoczynku w kawiarniach i oszczędzać się przy pokonywaniu kamienistych dróżek.

Daty Palio: 2 lipca i 16 sierpnia.

Informacje o otwartych wydarzeniach organizowanych przez contrady można znaleźć na plakatach rozwieszonych w mieście oraz na stronach internetowych poszczególnych społeczności. Jedzenie przygotowywane jest na miejscu, w wielkich kuchniach, na które niejednokrotnie się natknęłam. Opłata za wstęp lub za poszczególne dania i alkohol nie jest wygórowana, warto.

Źródło cytatu: Zbigniew Herbert, Barbarzyńca w ogrodzie

Reklamy

Jedna myśl w temacie “W oczekiwaniu na PALIO, Siena

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s