Ściana Wschodnia. W podróży

Wszyscy czekaliśmy na naszą kolejną podróż po Ścianie Wschodniej. Nie tylko ze względu na obiecane kartacze w Drohiczynie. Na Podlasie postanowiliśmy dotrzeć przez wschodnią część Lubelszczyzny. Przed oczami pojawiły nam się zielone pola, łąki, lasy oraz urokliwa dolina Bugu.

Sprawnie poskładaliśmy te obrazki zalegające gdzieś z tyłu naszych głów, a trasa sama ułożyła się w urokliwy szlak. Zaznaczone punkty na mapie dotyczyły różnych kultur i religii, których ślad można spotkać na tych właśnie ziemiach do dziś: Włodawa, Jabłeczna, Kostomłoty, Kodeń.

Untitled

Do monastyru św. Onufrego w Jabłecznej prowadzi malownicza droga przez nadbużańskie łąki. Przed samą bramą wzrok przykuwa stary dąb, który z pewnością mógłby opowiedzieć historię tego miejsca. Tuż po spotkaniu z tym mitycznym drzewem dostrzega się pozłacaną kopułę, która błyszczy się w południowym blasku słońca.

IMG_0046 2.jpg

Do Włodawy warto wybrać się nie tylko na Festiwal Trzech Kultur, który odbywa się wczesną jesienią. Choć wielokulturowość tego miasta to raczej relikwia przeszłości, wciąż można wejść do starej synagogi, w której obecnie mieści się muzeum regionalne. Spacerkiem można dojść do prawosławnej cerkwi, ale to w kościele św. Ludwika gromadzi się dzisiaj ludność miasteczka.

IMG_9676 2.jpg

Wskazówki z podróży:

JEDZENIE
Wspomniane kartacze zjedliśmy u Ireny w Drohiczynie na Podlasiu. Zamówiliśmy także babkę ziemniaczaną i zaguby, których sekret tkwi w połączeniu ciasta pierogowego i farszu z surowych ziemniaków.

PROM
Przeprawa promem przez Bug to punkt obowiązkowy w Drohiczynie.

TRASA
Już na Podlasiu, kontynuując szlak wielu kultur i religii, można skręcić na świętą górę Grabarkę.

ROWER
Włodawa, Jabłeczna i inne miejscowości nad Bugiem obejmuje szlak rowerowy Polski Wschodniej – GreenVelo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s